Jubileuszowy Rok Matematyki

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości, a także podkreślając rolę tej dziedziny nauki w rozwój polskiego społeczeństwa, ustanawia rok 2019 ROKIEM MATEMATYKI.

W całej Polsce odbędzie się wiele akcji promujących matematykę i opisujących jej zastosowania. Nasza szkoła również włączy się w wydarzenie, organizując przez cały rok różne konkursy i imprezy związany tematycznie z tym rokiem.

Harmonogram działań:

Działanie

termin

organizator

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

Wrzesień 2018

Katarzyna Nowacka

Udział ucznia klasy V – Wojciecha Szczepaniaka w konkursie kuratoryjnym „Wiem wszystko o życiu i dokonaniach Constantina Caratheodory’ego – greckiego matematyka”

Dzień π – udział klasy III gimnazjum

Katarzyna Nowacka

Udział uczniów klas IV i V szkoły podstawowej i III gimnazjum w konkursie Olimpu / udziałw międzynarodowym konkursie Kangur matematyczny

Katarzyna Nowacka,

Elżbieta Drótkowska Klessa

Szkolny konkurs - Wyścigi rzędów z elementami matematyki.

klasy 4 i 5 szkoły podstawowej.

klasy 3 gimnazjum

Marcin Stanikowski,

Marcin Anikiej

Wystawa książek „Rozmaitości matematyczne”

Magdalena Murdza

Konkurs „SUDOKU” dla wszystkich grup wiekowych – świetlica

marzec

Agnieszka Byczyńska

Szkolny konkurs na najładniejszą kartkę wielkanocną z elementami matematyki.

Kwiecień 2019

Tydzień matematyki dla uczniów klasy I – II

Danuta Gronek,

Magdalena Szeląg,

Ewa Otto

Konkurs „Mistrz przekształcania” – dla uczniów klas III gimnazjum – kształcenie umiejętności przekształcania wzorów fizycznych, w celu wyznaczenia żądanej wielkości

Kwiecień - maj

Agnieszka Byczyńska

Turniej wiedzy matematycznej „Jeden z 10” – trzy kategorie wiekowe kl. IV, kl. V i III gim. Turniej dwuetapowy. Szkolny dzień matematyki.

Maj 2019

Katarzyna Nowacka, Elżbieta Drótkowska Klessa

Jubileuszowe 100-ten lekcje w klasie IV i V szkoły podstawowej – prowadzone przez uczniów w formie zagadek, rebusów, krzyżówek matematycznych

Katarzyna Nowacka, Elżbieta Drótkowska Klessa

Próba stworzenie Trójkąta Sierpińskiego – fraktale.

Trójkąt ten będą stanowiły osoby (uczniowie), którzy będą stali tak względem siebie, że z góry będzie widoczny kształt fraktala. Ułożymy czwarty etap konstrukcji 3 do potęgi 4. Uczestnikami konstrukcji będą uczniowie klasy III gimnazjum.

15 kwietnia 2019

Katarzyna Nowacka, Elżbieta Drótkowska klessa,

Łukasz Cyrulewski

Szkolny konkurs na prezentację multimedialną „Wybitni polscy matematycy”

Maj 2019

Łukasz Cyrulewski

Rozwijanie kompetencji językowych – plansze z podstawowymi znakami matematycznymi i figurami geometrycznymi w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim

Joanna Majchrzak,

Joanna Bykowicz,

Elżbieta Drótkowska Klessa

Propagowanie stron internetowych m.in. matzoo.pl, szaloneliczby.pl, matematykainnegowymiaru.pl;

Łukasz Cyrulewski

Realizacja projektu „Matematyczne podróże małe i duże” – uczniowie klasy „0”

Renata Senk

Turniej Rummikub dla uczniów klas 4 i 5

Milena Werner

Copyright 2013 Szkoła Podstawowa w Robakowie - Jubileuszowy Rok Matematyki. All Rights Reserved.